گزارش عملکرد لژیون؛ کمک راهنما خانم آزاده (شماره 4)
شنبه 18 دی 1395 ساعت 13:20 | نویسنده این مطلب : همسفر آزاده | ( نظرات )

به نام آفریننده مهر و نیکی 


گزارش عملکرد لژیون کمک راهنما آزاده رحمانیان (شماره 4)

دستور جلسه: سی دی منیت

فرد دچار منیت نمی‌تواند بپذیرد که انسان‌ها ابعاد گوناگون و گسترده‌ای دارند و فقط به لحاظ مقایسهٔ یک نوع توانایی نمی‌توان دو نفر را باهم سنجید و زمانی که فرد این مقایسه را انجام داد، آن موقع است که جایگاه واقعی خود را گم می‌کند


خلاصه سخنان استاد:

در مبحث جهان‌بینی در مقابل مثلث دانایی، با اضلاع تفکر، تجربه و آموزش، مثلث جهالت با سه ضلع ترس، منیت و ناامیدی وجود دارد که هر یک از آن‌ها مانع از پیشرفت یکی از اضلاع مثلث دانایی است. در اینجا بحث ما پیرامون متیت است که مانع از رشد ضلع آموزش می‌گردد.

سؤال یک نفر از همسفران: تفاوت منیت با غرور چیست؟ چون بیش‌تر غرور به‌عنوان یک ضد ارزش به ما معرفی‌شده است؟ جواب: هر دو ضد ارزش هستند اما تفاوت این دو در این است که شخصی دچار منیت می‌شود که توانایی و استعدادی در او وجود داشته باشد و شاید افرادی که دچار غرور هستند از همان توانایی اندک نیز بهره‌مند نیستند و یک نوع اعتمادبه‌نفس کاذب و یا توهم ناشی از آن، باعث می‌شود که خود را برتر از دیگران بدانند و افراد هرچقدر مغرورتر باشند به همان میزان از شخصیت حقیرتری نیز برخوردارند.

به‌هرحال زمانی که یک توانایی در فرد حلول می‌کند، مثلاً فردی که خیلی خوب آشپزی می‌کند و همه‌جا از دست‌پخت او تعریف می‌کنند، آن فرد اگر دانایی اندکی داشته باشد، درزمینهٔ آشپزی دچار منیت می‌شود، به عبارت ساده‌تر در جهان ذهنی خود تصور می‌کند که هیچ‌کس بهتر از او قادر به پختن فلان غذا نیست و غیرممکن است که شخصی از او پیشی بگیرد.

اما واضح است که توانایی افراد متفاوت است و حتماً هستند افرادی که از او بهتر باشند، در ضمن فردی که دچار منیت شده در اثر تعریف اطرافیان تصور می‌کند بسیار عالی و کامل است و دیگر نیازی نمی‌بیند که چیز جدیدتری یاد بگیرد، مثلاً اگر در جمعی گفته شود که این راهکار برای آشپزی کردن مناسب‌تر است، آن فرد نمی‌پذیرد و عنوان می‌کند که روش او بهترین است و برای مقابله کردن با نظر دیگران انرژی زیادی را صرف می‌کند.

به‌عبارت‌دیگر چون از تشویق دیگران انرژِی به دست آورده و لذت برده اکنون نمی‌خواهد با تغییر ساختاری که در ذهن خودساخته، آن انرژِی را از دست بدهد و احساس می‌کند درک و فهم و ماهیت او با بقیه متفاوت است.

در کنگره افراد دائماً به افزایش دنایی و آموختن تشویق می‌شوند، زیرا یکی از نتایج عدم دانایی همین مسئله است که فرد دچار منیت نمی‌تواند بپذیرد که انسان‌ها ابعاد گوناگون و گسترده‌ای دارند و فقط به لحاظ مقایسهٔ یک نوع توانایی نمی‌توان دو نفر را باهم سنجید و زمانی که فرد این مقایسه را انجام داد، آن موقع است که جایگاه واقعی خود را گم می‌کند، به‌عنوان‌مثال فردی که خوب آشپزی می‌کند جایگاه خود را با سرآشپز یک هتل پنج ستاره برابر می‌داند و هرچند از نگاه بقیه این مسئله مضحک است ولی در ذهن آن فرد این مسئله وجود دارد.

البته کار به همین نقطه خاتمه نمی‌یابد و فردی که خود را در آن جایگاه می‌بیند توقع احترامی در حد آن جایگاه را هم از بقیه دارد ولی کسی آن احترام را به او نمی‌گذارد، بنابراین اولین اتفاقی که می‌افتد احساس دوری و جدایی و تنفر آن فرد و دیگران است و دچار آسیب‌های زیادی می‌شود چون خود را لایق آن می‌داند ولی دیگران چنین فکری نمی‌کنند.

این فرد برای اثبات خود دست به هر کاری می‌زند، مثلاً حسادت به افرادی که از او بهتر آشپزی می‌کنند و یا بدگویی از او و از هر مکر و حیله‌ای برای کم‌اهمیت جلوه دادن کار دیگران استفاده می‌کند و تمام‌وقت و انرژِی خود را برای این‌که ثابت کند او بهترین است از دست می‌دهد. درنتیجهٔ گم کردن جایگاه‌ها افراد به‌نوعی منزوی می‌شوند زیرا آن توجهی که می‌خواهند را دریافت نمی‌کنند و حصاری به دور خود درست می‌کنند و زمانی که درون این حصار قرار می‌گیرند دیگر نمی‌توانند ارتباط مؤثری با اطرافیان و حتی هستی داشته باشند و ازآنجاکه انسان برای داشتن یک زندگی باکیفیت نیازمند دریافت خوراک‌ها و دریافت‌هایی از هستی می‌باشد، این فرد خود را محروم می‌کند.

به‌هرحال فردی که خود به مرحله تولید و جوشش انرژی نرسیده باشد تلاش می‌کند تا این انرژی را از دیگران به دست بیاورد و حمله و تجاوز به حریم دیگران بهترین راه است، به‌طورکلی منیت انسان‌ها را بین دو حالت محصور بودن و حمله کردن سرگردان می‌کند. دزدیدن انرژی برای این افراد بهترین گزینهٔ کسب انرژی است که تفاوت آن با یک انرژی خودجوش از زمین تا آسمان است. درنهایت هرچقدر میزان توانایی یک فرد و همچنین نادانی او بیشتر باشد، احتمال به وجود آمدن منیت بیش‌تر است.

خداوند را به خاطر وجود کنگره و آموزش‌های ناب آن در جهت تبدیل رذایل و ضد ارزش‌ها به فضایل و خودآگاهی، شاکر و سپاس‌گزارم.

نگارش متن: همسفر آزاده

مرتبط با: گزارش لژیون های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: