دستور جلسه هفتگی؛ وادی پنجم و تأثیر آن روی من
چهارشنبه 15 دی 1395 ساعت 19:06 | نویسنده این مطلب : همسفر آزاده | ( نظرات )

به نام آفریدگار بی همتا

در باب دستور جلسه هفتگی؛ وادی پنجم و تأثیر آن روی من

به قلم كمك راهنما همسفر آزاده رحمانیان

در جهان ما تفکر قدرت مطلق حل نیست بلکه توأم با رفتن و رسیدن، آن را کامل می‌نماید.

وادی پنجم به انسان گوشزد می‌کند که اکنون زمان آن رسیده که از جهان ذهنی خارج شوی، هرچند جهان ذهنی فوق‌العاده عظیم و شگفت‌آور است، اما تا زمانی که این شگفتی‌ها به وقوع نپیوندد عملاً هیچ ارزشی ندارد.....

وادی پنجم و تأثیر آن روی من: در جهان ما تفکر قدرت مطلق حل نیست بلکه توأم با رفتن و رسیدن، آن را کامل می‌نماید.

حیاتی بودن بحث تفکر آن‌قدر پررنگ است که چهار وادی به بررسی مقوله تفکر، خطوط، چهارچوب‌ها و روش‌های آن پرداخته و افکار افسارگسیختهٔ ذهن ما را در یک نقطه متمرکز می‌کند و درجایی که انسان خود را حیران و بی‌هیچ یاوری می‌داند، او را متوجه خود می‌کند و نشانی او را به خود می‌دهد تا انسان بگردد و خود را از میان این‌همه دل‌مشغولی‌ها و مشکلات و آسیب‌ها پیدا کند و پیوندش را با خود مستحکم‌تر کند تا موفق شود جایگاه درست خویش را در جهان بشناسد و بفهمد که آیا این جایگاه و شرایط مناسب او هست یا نه؟

اگرنه اصلاً می‌خواهد تغییری در وضعیت خود بدهد یا نه؟ اگر می‌خواهد این تغییر را ایجاد کند توقع دارد چه کسی این کار را برایش انجام بدهد؟ خانواده، جامعه، کنگره یا خداوند؟ پاسخ انسان به این سؤال نشان‌دهنده تأثیر چهار وادی اول است که آیا اصلاً حاضر است مسئولیت تمام مشکلاتی را که به وجود آورده را بپذیرد یا این‌که هنوز هم معتقد است مشکلات را دیگران و حتی خداوند به وجود آورده‌اند و خودشان هم باید حل کنند!

آیا فرد تا همین‌جا از کار خود راضی است و به این آموخته‌ها بسنده کرده است و آیا تاکنون غیر از جهان ذهنی توانسته است مشکلات خود را در جهان فیزیکی نیز حل کند و آن آموزش‌ها را عملاً به اجرا دربیاورد. اطلاعات و معلوماتی که قابل‌استفاده نیستند به هیچ کار انسان نمی‌آید و دردی از او دوا نمی‌کند.

وادی پنجم به انسان گوشزد می‌کند که اکنون زمان آن رسیده که از جهان ذهنی خارج شوی، هرچند جهان ذهنی فوق‌العاده عظیم و شگفت‌آور است، اما تا زمانی که این شگفتی‌ها به وقوع نپیوندد عملاً هیچ ارزشی ندارد. این جهان عینی است که مشخص می‌کند انسان چه‌کاره است و چه هدفی دارد و این‌که فکر به‌تنهایی حلال مشکلات انسان نیست و شاید در جهان‌های دیگر تفکر قدرت مطلق حل باشد ولی در جهان فیزیکی این‌گونه نیست.

باید افکار را بر مبنای آموزش و دانایی و تجربه مفید از قوه به فعل درآورد تا در ادامه شاهد نتایج حیرت‌آور آن‌ها در زندگی بود و باید دانست اگر وادی پنجم به‌درستی در زندگی پیاده شود، انسان معجزه را عیناً در این حیات خواهد دید. وادی پنجم یک قانون است و در تمام سطوح زندگی، چه بخواهیم و چه نخواهیم حکم فرماست.

برای اجرای وادی پنجم انسان باید مقدماتی فراهم کند و درون خود را از ناامیدی، عدم اعتمادبه‌نفس، احساس بی‌ارزش و ناتوان بودن و ترس و اضطراب، پاک‌سازی کند و به‌آرامی اما قدرتمند به جلو حرکت کند.

اما وادی پنجم راهکارهایی ارائه داده است که انسان بهتر و آسان‌تر بتواند حرکت کند و در اصل اصولی دارد که رعایت آن‌ها راهگشای حقیقی ما در زندگی است که عبارت‌اند از:  • دوری از ضد ارزش‌ها:

زمانی که انسان تصمیم می‌گیرد تغییرات مثبت را در زندگی خود عملی کند دیگر نمی‌تواند همان رفتار، گفتار و کردار قبلی را پیشه کند، یعنی مسیر متفاوت است و دیگر ضد ارزش‌ها در آن جایی ندارند، البته این مسئله یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد ولی با آگاهی و ممارست می‌توان به تعادل نزدیک شد و ضد ارزش‌هایی چون دروغ گفتن، غیبت کردن، دورویی، تجسس، قضاوت و ... را از خود دور کرد.

  • خودداری:

زمانی که انسان اختیار شهر وجودی خود را در دست دارد، دیگر نفس نمی‌تواند چیزی را به او تحمیل کند، بنابراین با آگاهی برای خود تصمیم می‌گیرد و اگر هم مردد باشد که کاری برای او ضرر دارد و یا منفعت، از انجام آن خودداری می‌کند تا کاملاً ماهیت آن مسئله برایش روشن گردد.

  • قناعت:

بسیاری انسان‌ها فرق بین نیاز و اسراف کردن و یا خواسته‌های نفس را نمی‌دانند، یعنی چیزی که موردنیازشان نیست را تهیه می‌کنند و ابزاری که این وادی به دست می‌دهد این است که بتوان با کوچک‌ترین چیزها هم راضی و خشنود بود و از کمترین امکانات بهترین استفاده را نمود و از این موضوع لذت هم برد.

  • صبر:

گذر زمان همراه با آموزش و افزایش دانایی باعث می‌شود نفس سرکش و بی‌قرار کم‌کم رام شود و تحت امر انسان دربیاید و پاداش ویژه‌ای از این بابت به انسان‌های صابر تعلق می‌گیرد و شاید این پاداش همان آرامشی باشد که انسان‌ها بعد از پشت سر گذاشتن ناملایمات به دست می‌آورند.

  • تجسس، قضاوت، غیبت:

این ضد ارزش‌ها بیش‌ترین نیرو و انرژی را از انسان می‌گیرند و زمانی را که فرد می‌تواند صرف آموختن نماید را به خاطر غوطه‌ور بودن در جهل و نادانی برای اموری که هیچ ارتباطی با او نداند هدر می‌دهد، به‌واسطه ناآگاهی در زندگی دیگران تجسس کردن مقدمه قضاوت‌های بی‌پایه و اساس و صدور حکم‌های بی‌ارزشی است که تنها و تنها خود فرد را هدف گرفته است و باعث ایجاد تخریب‌های زیادی در او می‌گردد.

  • توکل:

در دیدگاه عوامانه توکل یعنی خداوند را وکیل تام‌الاختیار خود قرار دادن و همه‌چیز را به او سپردن و این‌که فرد دست روی دست بگذارد و بدون هیچ حرکتی منتظر باران رحمت الهی باشد، اما در حقیقت توکل یعنی اعتماد قلبی و راستین به خداوند و اعتقاد به این موضوع که او به افعال تمام بندگانش آگاه است، البته به همراه تلاش بی‌وقفه برای قرار گرفتن در مسیر ارزش‌ها.

  • رضا:

رضا یعنی رضایت‌مندی از هر چیزی که خداوند برای انسان مقدر فرموده، چه نیک و چه بد، در ظاهر و در باطن. شخص راضی کسی است که تمام اختیارات را به خداوند سپرده و برای خود هیچ نمی‌طلبد، بلکه در مسیری که قرارگرفته خشنودی خود را در خشنودی خداوند می‌بیند.

  • تسلیم:

مقام تسلیم که بالاتر از مراحل قبل قرار دارد و البته دشوارتر از آن‌هاست، تسلیم مرحله‌ای است که قفل‌ها و بندها از دست و پای انسان گشوده می‌شود و هیچ وابستگی در او وجود ندارد، یعنی تسلیم از صمیم دل در پیشگاه پروردگاری که چیزی به‌غیراز خیر و نیکی برای بندگانش نمی‌خواهد و چه دشوار است فهمیدن این مطلب که تمامی سختی‌ها و مشکلات که برای انسان پیش می‌آید لازمهٔ رشد و پیشرفت معنوی اوست و زمانی که این مرحله ر باجان و دل پذیرفت آن‌چنان شیرینی احساس می‌کند که هیچ آزادی نمی‌تواند حلاوت این تسلیم بودن را برایش مهیا کند.

باشد که در مسیر رسیدن به خود  و عبور از گذرگاه‌های سخت، پایدار و استوار باشیم و از سختی مسیر هراسی به خود راه ندهیم.

با احترام؛ کمک راهنما همسفر آزاده

مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر مجتبی جمعه 17 دی 1395 06:57
عالی و پر محتوا
خداقوت خدمت سرکار خانم ازاده
همسفر مانا چهارشنبه 15 دی 1395 22:13
خدا قوت خدمت خانم آزاده مثل همیشه عالی بود.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات