جلسه خصوصی همسفران 95/08/24وادی سوم و تاثیر آن روی من
سه شنبه 25 آبان 1395 ساعت 14:51 | نویسنده این مطلب : همسفر زهره | ( نظرات )
به نام آفریدگار بخشایش و مهربانی

      روز دوشنبه95/08/24جلسه چهاردهم از دور دهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه

 شیخ بهایی با نگهبانی همسفر لیلا، استادی همسفر معصومه و دبیری همسفر اعظم

با دستور جلسه:وادی سوم و تاثیر آن روی من

راس ساعت15آغاز به کار نمود.

گاهی اوقات فرد حتی مسئولیت فکر کردن را به عهده ی دیگران قرار می دهد وحوصله ی فکر کردن هم ندارد و با نمی توانم وحوصله اش را ندارم به راحتی از زیر مسئولیت شانه خالی می کنند.این افراد همیشه احساس ناامیدی و بدبختی دارند زیرا همیشه منتظرهستند کسی کارهای آنها را انجام دهد واگر کسی هم مسئولیت کارهای آنها را نپذیرد شروع به نق زدن و شکایت کردن از او می کنند....

سخنان استاد :

در ابتدا استاد محترم  افتتاح شعبه ی جدید شیخ بهایی را به همه ی اعضای کنگره 60 تبریک گفتند ودر ادامه  بابت  همزمان شدن  این دستور جلسه با افتتاحیه خوشحال بودند، زیرا این  کار مهم در پس مسئولیت پذیری عزیزان بسیاری انجام شد.یعنی سیستم کنگره تنها به خودش تکیه کرد واز هیچ ارگانی انتظار حمایت نداشت وکمک نگرفت.

وادی سوم که می خواهد مسئولیت پذیری را به ما آموزش دهد می گوید باید دانست هیچ موجودی به میزان خود انسان به خویشتن خویش فکر نمی کند.اکثر انسانها تفکر درست ندارند اما اگر شما این 14وادی را پله پله پیش بروید حتما خصوصیات شما تغییر خواهد کرد.

عنوان وادی با باید شروع می شود یعنی امکان دارد یا احتمال و... نیست یعنی بدون شک فقط وفقط مسئولیت هر فردی به عهده ی خودش است.گاهی اوقات فرد حتی مسئولیت فکر کردن را به عهده ی دیگران قرار می دهد وحوصله ی فکر کردن هم ندارد و با نمی توانم وحوصله اش را ندارم به راحتی از زیر مسئولیت شانه خالی می کنند.این افراد همیشه احساس ناامیدی وبدبختی دارند زیرا همیشه منتظرهستند کسی کارهای آنها را انجام دهد واگر کسی هم مسئولیت کارهای آنها را نپذیرد شروع به نق زدن وشکایت کردن ازاو می کنند.

با ورود به این وادی می خواهیم آغازی تازه داشته باشیم.وادی ها به درد زندگی ما می خورند که اگر بیمارهستیم به سلامتی برسیم، اگر پریشان هستیم به آرامش واز نظر مالی به آسایش برسیم. پس ما وادی ها را یاد می گیریم تا بدانیم چگونه در زندگی برخورد و رفتار کنیم نه صرفا جهت اطلاعات عمومی.

طبیعت بهترین الگوی ماست .مثلا هواپیما از روی پرواز پرندگان یا زیردریایی از روی شنا کردن ماهی ها ساخته شد، اینها همه الگوبرداری از طبیعت است و یا به عنوان مثال فصل زمستان و در ادامه فصل بهار که می تواند این مفهوم را برساند که مشکلات دائمی نیستند وما با تفکر می توانیم کلید حل آنها را پیدا کنیم .

 باید بدانیم مشکلات ما از هر نوعی که باشند اقتصادی،عاطفی، و... بالاترین نقش به عهده ی خود ماست.پدر،مادر، خواهر ...مسئول مشکلات ما نیستند البته از مشورت وهمدردی دیگران می توانیم کمک بگیریم اما اول وآخر تصمیم گیرنده خود ما هستیم.

مابه دنیا آمده ایم تا روش حل مشکلات را بیابیم.ما درکنگره یاد می گریم تنها برای حل مشکلات خودمان به کنگره بیاییم نه به خاطر مسافرمان، زیرا بعضی ازما حالمان از یک مسافر هم خرابتر است پس باید تنها به فکر درمان خودم باشم.

اگر امروز دچار مشکلاتی هستیم چه مفهومی را می رساند؟؟؟ یک مفهومش این است که در گذشته درست عمل نکرده ایم حال چه دانسته یا ندانسته باشد.مثلا بیماری داشتم وبه پزشک مراجعه نکردم حالا بیماری پیشرفت زیادی کرده است.

وقتی  با این شرایط روبرو شدیم باید چه کنیم؟ باید دنبال راه حل بگردیم نه اینکه بگوییم خود کرده را تدبیر نیست.زیراهیچ کسی به اندازه ی خود ما به فکر ما نیست و آنقدری که ما به خودمان فکر می کنیم دیگران به ما فکر نمی کنند.

یک مفهوم دیگر اینکه بگوییم ما در به وجود آوردن این مشکلات نقشی نداشته ایم مانند بیماریهای ژنتیکی.حال باید چه کنیم،اگر انسان معتقدی باشیم وخدا را قبول داشته باشیم می گوییم این سرنوشت ماست. واگر انسان معتقدی نباشیم می گوییم طبیعت برای ما تاس ریخته است.یا می گوییم تقصیر پدر ومادر ماست که در خانواده ی مشکل دار به دنیا آمده ایم و تقصیر را برعهده ی دیگران می گذاریم.

حال دو راه وجود دارد بسوزیم و بسازیم وانتظار داشته باشیم خداوند یا کس دیگری مشکل ما را حل نماید.ابتدا با خداوند با ایمان صحبت می کنیم سپس با گریه و زاری و نذر نیاز وقتی باز هم مشکلمان حل نشد شروع به کفر گویی می کنیم.

وقتی فهمیدیم حل مشکلات به دست خودمان است باید با تفکر،صبر واستقامت اقدام به حل مشکلات کنیم وبه صورت تدریجی وپله پله این کار را انجام دهیم وهرگز امیدمان را از دست ندهیم.ما باید نیروهایمان رابشناسیم ،نیروهای تخریبی و باز دارنده را شناسایی کنیم.آنقدر آموزش هایمان را عملی کرده باشیم که نگذاریم انسانهای منفی باف روی ما تآثیر بگذارند.زیرا القاء منفی همیشه وجود دارد.ما هر چه نیروهای منفی را با حرفها و رفتارهای منفی جذب کنیم بیشتر در تاریکی وغم وغصه فرو می رویم.

حال باید در هر مرحله ای  که هستیم پایه های مالی مان را مستحکم کنیم ما در هر جایگاهی که باشیم می توانیم پس انداز کنیم. ما در کنگره 60 از هیچ سازمان داخلی یا خارجی کمک نگرفتیم.نمونه ی بارز این خود اتکایی همین افتتاح شعبه ی جدید میباشد.

نتیجه:کلیه مسئولیت کار وزندگی ومشکلاتمان را خودمان بپذیریم، سختی ها را با دل وجان بپذیریم ومشکلات را با تفکر و تدبیرحل نماییم و از نظر مشورتی انسانهای صالح استفاده کنیم ولی تصمیم آخر را خودمان بگیریم.


همچنین در این جلسه انتخابات نگهبانی برای دوره یازدهم برگزار گردید كه سه نفر از همسفران برای این دوره كاندید شدند و پس از قرائت پیام انتخابات توسط مرزبان شعبه و مراسم رای گیری ،همسفر شهناز عابدینی برای چهارده جلسه نگهبانی انتخاب شدند.

نویسنده:همسفر مرضیه

تصویرگر:همسفر فهیمه

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،

برچسب‌ها: كنگره 60، وادی سوم،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: