به نام یزدان پاک

               روز دوشنبه95/08/10جلسه دوازدهم از دور دهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه

 شیخ بهایی با نگهبانی همسفر لیلا، استادی همسفر سمیه و دبیری همسفر اعظم

با دستور جلسه:از فرمانبرداری تا فرماندهی

راس ساعت15آغاز به کار نمود.


برای اینکه در مسیر زندگی در صراط مستقیم باشیم و به فرمان عقل نزدیک شویم باید فرمانبردار نیروی مافوق باشیم که در وادیهای کنگره و کتاب شریف به آنها اشاره شده است برای مثال دروغ نگو، غیبت نکن، تجسس نکن... ولی متآسفانه به خودمان اجازه می دهیم که در کار مسافرمان تجسس کنیم با این عنوان که چون مسافرم را دوست دارم باید بدانم چکار می کند و خیلی راحت یک فرمان باطل را با حق مزین می کنیم.............

سخنان استاد:

آغاز کلامم آفریدگاری را سزد که مفتاح است و مفتوح و همه کائنات و مصنوعات ساخته اوست، ابتدا کمی در مورد فرمان  صحبت می کنیم فرمان یعنی اطاعت و طغیان به معنای سرپیچی از فرمان، فرمانی که جهت ساختن و تکامل صادر می شود فرمان حق است و فرمانی که جهت تخریب صادر می شود فرمان باطل است. فرماندهی یک خواسته درونی است و همه انسانها دوست دارند به جایگاه فرماندهی برسند که فرماندهی به دو دسته تقسیم می شود1- فرماندهی صور پنهان مانند شخصی که به دست خود فرمان می دهد لیوان آب را بردار و این کار را انجام می دهد2- فرماندهی صور آشکار مثل فرمان راهنما به رهجو و فرمانبری وقتی اتفاق می افتد که شخص از روی میل و رغبت به فرمان عمل کند.

بیماری اعتیاد سه بخش جسم، روان و جهانبینی فرد را مورد هدف قرار می دهد و شهر وجودی انسان را از تعادل خارج می کند و از نگاه دیگران شخص مصرف کننده صرفاً از روی لذت جویی و سر خوشی مواد مصرف می کند و یا اینکه مجبور است مواد مصرف کند چون اگر مصرف نکند حالش بد می شود ولی از دیدگاه ما شخص مصرف کننده برای اینکه بتواند راه برود و کارهای روزانه اش را انجام دهد مواد مصرف می کند و اتفاقی که در فرآیند اعتیاد روی می دهد از دست دادن اختیار و فرماندهی شهر وجودی خودش است زیرا موادمخدر برای او تعیین تکلیف می کند که چه کاری انجام دهد و چه کاری انجام ندهد چه غذایی بخورد و چه غذایی نخورد با چه افرادی معاشرت کند  بیمار اعتیاد فرماندهی خودش را از دست داده است و برای حفظ تعادل نسبی خودش باید دائماً مواد مصرف کند اگر مصرف نکند حتی اختیار روده و اعضاء خود را از دست می دهد چون فرمانبردار نیروهای منفی و شیطان است نیروهای منفی برای حفظ قدرت خودشان نیازمند انرژی هستند و انرژی آنها از طریق اعمال شیطانی مثل مصرف مواد تآمین می شود حال شخص برای درمان خودش باید از سد این نیروها بگذرد و به جای اطاعت از فرمان شیطان از فرمان حق اطاعت کند.

 در درمان اصولی اعتیاد و به تعادل رسیدن جسم،روان و جهانبینی فرماندهی شهر وجودی به خود شخص واگذار می شود و این بزرگترین فرماندهی است که انسان را به فرمان عقل نزدیک می کند و برای رسیدن به این فرماندهی باید از فرمانبرداری از نیروهای الهی آغاز کنیم، آقای مهندس مثلثی را عنوان کردند با سه ضلع فرمانبر، فرمانده و موضوع و ذکر کردند همیشه باید در چهارچوب موضوع، فرمان از فرمانده صادر شود پس به روشنی مشخص است برای درمان اعتیاد باید فرمانبرار خوبی باشیم تا به رهایی و آرامش برسیم و به فرمانده خوبی تبدیل شویم.

برای اینکه در مسیر زندگی در صراط مستقیم باشیم و به فرمان عقل نزدیک شویم باید فرمانبردار نیروی مافوق باشیم که در وادیهای کنگره و کتاب شریف به آنها اشاره شده است برای مثال دروغ نگو، غیبت نکن، تجسس نکن... ولی متآسفانه به خودمان اجازه می دهیم که در کار مسافرمان تجسس کنیم با این عنوان که چون مسافرم را دوست دارم باید بدانم چکار می کند و خیلی راحت یک فرمان باطل را با حق مزین می کنیم.

فرماندهی شهر وجودی از مسائل بسیار جزئی و کوچک شروع می شود مثل به موقع خوابیدن، به موقع بیدار شدن، به موقع مسواک زدن که باعث می شود گام به گام ظرفیت انسان بالا برود و این آغازی برای پذیرفتن مسئولیتهای بزرگتر است ما باید بدانیم تک تک وادیها برای ما درس زندگی هستند و عمل به آنها ما را به فرمان عقل نزدیک و نزدیک تر می کند و شرط رسیدن به این فرماندهی خارج شدن از نفس اماره و فرمانبرداری از نیروهای مافوق است و این فرمانبرداری در عمل کار بسیار سختی است چون ما می دانیم ابلیس دشمن قسم خورده انسان است و با نیرنگ انسان را دعوت می کند و با زیبا نشان دادن بدیها انسان را گمراه می کند.

و در پایان استاد فرمودند: از خداوند می خواهیم که در فرمانبری ما را همانند بندگان برگزیده اش ثابت قدم قرار دهد همچون ابراهیم خلیل الله که فرزندش را بنا به فرمان بی چون و چرا به قربانگاه می برد و یا همانند مولایمان حسین(ع) که شیرینی فرمانبری و اطاعت عشق به معبود آنچنان برایش گوارا بود که سختی مصیبت را ندید.

نویسنده:همسفرفخری
تصویرگر:همسفر فهیمه
مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: