جلسه خصوصی مسافران یکشنبه 95/07/25 بادستور جلسه صبر استقامت ارامش
دوشنبه 26 مهر 1395 ساعت 09:43 | نویسنده این مطلب : مسافر مصطفی | ( نظرات )

        به نام قدرت مطلق الله

روز یکشنبه 95/07/25جلسه سوم ازدور یازدهم کارگاههای آموزشی خصوصی شعبه شیخ بهایی اصفهان با نگهبانی  مسافر محمد ، استادی مسافر مصطفی و دبیری مسافر مصطفی با دستور جلسه:  صبر،استقامت،آرامش  راس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

ابتدا بایستی صبر کرد در ادامه استقامت نمود تا نهایتا به آرامش برسیم.

کلمه صبر یعنی انجام دادن هر کار با در نظر گرفتن پارامتر زمان . اگر به کتاب مقدس که همان کلام ا... است رجوع کنیم خواهیم دید که از کلمه صبر به وفور یاد شده است.


 سخنان استاد:

 خداوند را شکرگزارم که بار دیگر این توفیق حاصل شد تا این جایگاه را لمس کنم و از نگهبان عزیز آقا محمد  سپاسگزارم که استادی این جلسه را به من واگذار نمود.

 همانطور که دبیر جلسه فرمودند دستور جلسه این هفته در مورد صبر, استفامت و آرامش می باشد.ابتدا نقل قولی  ازآقای  مهندس دژاکام :ابتدا بایستی صبر کرد, در ادامه استقامت نمود تا نهایتا به آرامش برسیم.

 کلمه صبر یعنی انجام دادن هر کار با در نظر گرفتن پارامتر زمان . اگر به کتاب مقدس که همان کلام ا... است رجوع    کنیم  خواهیم دید که از کلمه صبر به وفور یاد شده است.

 طبق تحقیقاتی که انجام شده کلمه صبر به تعداد 103 بار در 93 آیه 45 سوره  از قرآن تکرار شده است و مطابق وعده  داده شده ، خداوند به افراد صبوری که در راه مستقیم طی طریق می کنند ارزش والائی می گذارد ودر یکی از این سوره  های شریف که بسیار هم معروف می باشد می فرماید:

 وَالْعَصْرِ  إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ  إِلَّا الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

 از موارد فوق می توان به  اهمیت صبر در دین مبین اسلام پی برد.

 اما استقامت , در قرآن کریم به صورت مستقیم اشاره ای به استقامت نشده است اما در کلماتی مثل (استقم , استقیموا  و...) که گاها به صورت مصدر می باشند اشاره گردیده است.

 در مورد کلمه آرامش  هم می توان به آیه معروف (أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ)اشاره کرد (همانا دلها با یاد خدا ارامش  می  گیرند)

 در کتاب شریف آمده است که اگر خواستار زندگی با آرامش و امنیت هستید بایستی همیشه چهار عامل را در نظر داشته  باشید:

1-   ایمان و عمل صالح

2-   تسلیم محض به اراده خداوند

3-   بخشش بدون منت

4-   اهمیت دادن به نماز

 که در مورد بخشش بدون منت می توان گفت که : بخشش والاترین و زیباترین شکل عشق است که در عوض شادی و  آرامش وصف ناپذیری نصیبمان خواهد کرد.

 استاد در ادامه فرمود:

   صراط مستقیم در زندگی یعنی حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر به صورت مستقیم . این خط مستقیم در کنگره پیمودن     مسیر سفر اول می باشد که حدود 11 ماه طول می کشد که می بایست با صبر و استقامت همراه باشد. البته سپری       شدن    این مدت (11 ماه) بسته به خواست افراد دارد چرا که اگر واقعا خواستار درمان باشند این مدت به آسانی    سپری  می  شود  همانگونه که برای خود من اتفاق افتاد.

 بایستی سعی کنیم در کنگره صبرکردن را فرا بگیریم در زمان طول جلسات و لژیونها, طی کردن سفرها(بخصوص سفر  اول) از انجام دادن کارهای غیر ضروری پرهیز کنیم تا بتوانیم صبوری را فرا بگیریم. مصداق بارز صبر, کشاورزی  است   که با تحمل زمان حدودا 8 ماه و صبر کردن در این مدت , از کاشت دانه گندم تا برداشت آنرا به نظاره می نشیند  تا  بتواند  سرانجام محصول قابل قبولی را داشته باشد. دانه های گندم نیز با قرا گرفتن در خاک , صبوری کرده و  مشکلات  را تحمل  می کنند تا بتوانند جوانه زده و سر از خاک بیرون آورند .

 نمونه دیگر صبر , صبر مادر در تولد نوزاد است که بایستی مشکلات زیادی را در مدت 9 ماه متحمل شود تا در نهایت  به آرامش رسیده و فرزند سالمی به دنیا آورد تا لذت برد.

 در رابطه با استقامت,  آقای مهندس می فرمایند  : انسانهایی موفقند که استقامت زیادی دارند.در کنگره افراد برای  گذراندن سفر اول نیاز به استقامت دارند تا بتوانند سفر خود را با موفقیت به پایان رسانند.اگر کسی به کنگره ایمان  داشته  باشد و با استفاده از امکانات آموزشی موجود در کنگره و صبر داشتن و استقامت کردن , موفق خواهد شد که  سفر اول  خود را به خوبی به پایان رساند و میوه صبر و استقامت خود را که همان آرامش است , بچیند.  

 نکته دیگر تفاوت آرامش و آسایش است. آرامش حالتی است که در درون انسان اتفاق می افتد اما آسایش با استفاده از  امکانات (مال و ثروت , اموال و...) میسر می شود.در این رابطه باید بگویم که ما افرادی را می بینیم که دارای آسایش  هستند اما آرامش ندارند.

 از مواردی که باعث می شود آرامش ما را تحت شعاع قرار دهد , قرار گرفتن در حاشیه ها می باشد. حاشیه هائی چون  (یکسان نبودن داروی مصرفی مسافرها –شکل ظاهری آنها و ...). اگر انسان خواهان آرامش است بایستی سعی کند  همواره در صراط مستقیم قرار داشته باشد و از انجام اعمال ضد ارزشی پرهیز نماید.

 بعضی از افراد تصور می کنند که کنگره باید با آنها هماهنگ باشد اما فراموش کرده اند در هنگام مصرف مواد , آنها  بودند که در اختیار مواد مخدر بودند.همنشینی با افراد منفی باف نیز باعث صلب آرامش از ما می شود پس از این افراد  پرهیز کنید و مثبت اندیش باشید.

  موارد علمی زیادی نیز وجود دارد که باعث ایجاد آرامش در انسان میشود.مواردی چون:

  گوش کردن به موسیقی مناسب– دیدن مناظر طبیعی و حیوانات – باز و بسته نمودن دست – استفاده از نفس عمیق –   تفکر به اعضاء بدن و مصور کردن و ایجاد تصویر در ذهن

  برای مثال افرادی که تازه سفر اول خود را آغاز کرده اند کافی است که تصور کنند و خود را به جای شخصی که رها     شده است و یا در مراحل پایانی سفر است , قرار دهند.

  سخنانم را با فرمایشی از امام صادق (ع) به پایان می برم.ایشان می فرمایند:

  صبر برای ایمان به منزله سر است برای بدن پس زمانی که سربرود تن هم می رود همچنانکه اگر سر برود ایمان هم می  رود.

 گاهی سکوت شرافتی دارد که گفتن ندارد همیشه در فشار زندگیت اندوهگین مشو , شاید خداست که در آغوش می  فشاردت  برای تمام رنجهایی که می بری صبرکن , صبر اوج احترام به حکمت خداست.

 امیدوارم که با صبر و استقامت به آرامشی که مد نظرمان است برسیم.

 ضمنا در این جلسه یک نفر از مسافرانی که چهارشنبه گذشته گل رهایی از دستان پر مهر وعطوفت آقای مهندس دژاکام دریافت کرده بودند ورودش را به سفر دوم اعلام نمود:

 آقای: محمد حسن _ نام راهنما :آقای رضا شوشتری _آنتی ایکس : تریاک و شیره _ مدت سفر: 10 ماه و 12 روز _ داروی درمان : OT 

از طرف  اعضای کنگره 60   نمایندگی شیخ بهایی اصفهان این رهایی  زیبا را به ایشان و خانواده ی محترمشان و راهنمای گرامی شان تبریک عرض می نماییم و توفیق روزافزونشان را درامر خدمت وآموزش از خداوند بزرگ خواستاریم 

تا باد چنین بادا......

عکاس :مسافر مجتبی

نویسنده: مسافر سید مصطفی


مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی مسافران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا چهارشنبه 28 مهر 1395 22:33
سپاس و خداقوت خدمت استاد محترم ، بسیار عالی بود
سپاس بابت تمام زحمات شما آقا مصطفی
سپاس خدمت آقامجتبی
شاد و پیروز باشید..
مسافر رحیم رهجوی آقای ساسانی سه شنبه 27 مهر 1395 14:53
خداقوت خدمت مسافران پرتلاش شعبه شیخ بهایی

خداقوت ویژه خدمت آقاسید مصطفی از بیانات شما بهره بردم
سالم و تندرست باشید
مسافر اسماعیل بیگلرزاده سه شنبه 27 مهر 1395 08:49
آقا مصطفی عزیز کلا متون فوق العاده دلنشین بود وقطعا تنها دلیلش اینه که شما خودتون مظهر صبروآرامش واستقامت هستید
دستهای مبارک شمارا می بوسم به خاطر همه زحمت هایی که برای ساخت وساز شعبه جدید میکشید
خداقوت به همه خدمتگذاران فعال شعبه شیخ بهاییمجید شیروی دوشنبه 26 مهر 1395 20:18
درود به استاد ارجمند مرزبان محترم و نمونه .سید جان خدا قوت
همسفر فاطمه ج دوشنبه 26 مهر 1395 19:23
خداقوت خدمت استاد محترم آقا مصطفی از بیانات شما استفاده بردم و امیدوارم به تمام خواسته هاتون برسید
خداقوت خدمت نگهبان و دبیر جلسه
خسته نباشی خدمت عکاس محترم آقا مجتبی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic