سی دی هفتگی از مهندس دژاکام ، عنوان : مقاله ، سه شنبه 1395/07/06
جمعه 23 مهر 1395 ساعت 13:21 | نویسنده این مطلب : مسافر محمدجعفر | ( نظرات )

بنام قدرت مطلق الله
خلاصه سی دی مقاله از مهندس دژاکام 95/07/06


در پی فعالیت کنگره 60 در ژورنالها و مجامع بین المللی علمی ، مقاله ای تحت عنوان کنگره 60 یک جمعیت ریکاوری از اعتیاد در ایران در مجله آمریکایی مشاور که نامی آشنا و بنام در حوزه اعتیاد و سلامت است به چاپ رسیده است. شروع جمع آوری و تهیه مقدمات این مقاله بیش از یکسال پیش توسط پروفسور ویلیام وایت با همکاری کنگره 60 صورت گرفته است.

مسئله ای که امروز می خواهم مطرح کنم و در مورد آن صحبت کنم در مورد اعتیاد در سطح بین المللی است.

من حدود 8 سال است که با "بیل ویلیام ال وایت" دوست هستم و مکاتبه دارم که ایشان در دهه اخیر بعنوان بزرگترین محقق و تاریخ نویس معاصر اعتیاد در ایالات متحده آمریکا شناخته شده و جایزه دریافت کرد. کتابها و مقالات زیادی دارد و با تمامی رهبران ریکاوری و درمان اعتیاد در دنیا مصاحبه کرده و مصاحبه آنها منتشر شده و یکی از پایه گذاران  اصلی معتادان گمنام بوده است . ایشان  با تمام سیستمهای اعتیاد در سطح جهانی در ارتباط است.

در طول مدتی که با ویلیام در ارتباط و مکاتبه بودم وضعیت کنگره برای او بسیار عجیب بود و از هر موضوعی متعجب می شد که این موضوع بی نظیره ، این موضوع وجود نداره ، این را بیشتر توضیح بده ، این را من باید در سطح کلی مطرح کنم و چندین مصاحبه با من کرد.


آخرین نامه ای که ویلیام به من داد تاریخ 1394/04/13  بود که متن نامه بشرح ذیل است:

حسین عزیز،

می‌خواستم بدانید که در همکاری هایمان به نقطه عطف دیگری رسیدیم، دیروز، مقاله ای همراه با عکس درباره کنگره 60 که در مجله ‏مشاور (یک مجله بزرگ درباره اعتیاد و درمان آن در آمریکا است) چاپ خواهد شد را ارائه دادم.‏

در کنار نوشتار این مقاله، 13 عکس همراه با توضیحات ارائه دادم که ویراستار مجله می‌تواند از میان آن‌ها انتخاب کند.

این سومین مقاله درباره کنگره 60 است که بعد از نوشتارها و مصاحبه‌های قبلی ، روی سایت قرار گرفت و در ماه های آتی در ‏مجلات اعتیاد ایالات‌متحده منتشر خواهد شد. مقاله اول در اینجا به دست جامعه علمی خواهد رسید و این آخرین مقاله به دست ‏کسانی که در ایالات‌متحده در خط مقدم درمان اعتیاد مشغول به کار هستند خواهد رسید.‏

می‌خواهم از شما و احسان به خاطر همکاری با من در فراهم آوردن عکس‌ها برای این مقاله سپاسگزاری کنم؛ و البته دو مقاله اول ‏بدون حمایت‌های دکتر دانشمند و شما که در راستای تکمیل مطالعه قطع سیگار انجام دادید تکمیل شد .خواسته صادقانه و قلبی من ‏این است که این مقاله‌ها کمکی در راستای توضیح آوازه کنگره 60 در سطح جهانی شود و کاری که در حال انجام هستیم را به ‏گوش کشورهای دیگر برسانند.

در مقاله می گوید که :

کنگره 60 یک جمعیت ریکاوری از اعتیاد در ایران است پروتکل بی‌نظیر درمان دارویی و همچنین یکپارچه سازی اِلِمانهای مختلف در کنگره 60 متخصصین اعتیاد در آمریکا را متعجب خواهد کرد.

از این جهت متعجب کرده که چطور می شود اِلِمانها و پارامترها و موضوعات مختلف را در یکجا جمع آوری کرد مثل اینکه جن و بسم اله را با هم یکجا بیاوریم.

قبل از اینکه متن مقاله را بخوانم لازم به ذکر است که متخصصین می گویند اعتیاد درمانهای متعددی دارد که هرکس باید راهِ خودش را انتخاب کند . ولی ما شدیداً با این حرف مخالف هستیم زیرا مسائل علمی فقط یک راه خاص دارد . دو دو تا فقط می شود چهارتا. آیا از این راههای متعدد به مقصد رسیدیم ؟ ما باید هر چیزی را جزئیاتش را نگاه کنیم. طبق گفته آنها برای درمان اعتیاد 3 نوع مسیر داریم :

1-ترک اعتیاد : یعنی مصرف مواد مخدرقطع بشود که این خودش هزار نوع مسیر دارد.

2-برای ترک اعتیاد مسیرهای زیادی هست ولی وقتی از درمان صحبت می کنیم اینطور نیست و فقط یک راه دارد و آن هم بازسازی سیستم ایکس است و هیچ راه دیگری هم برایش وجود ندارد. پس راه دوم درمان اعتیاد هست.

3-راه سوم و مسیر سوم هم مسیر نگهدارنده است یعنی شخص تا آخر عمرش شربت تریاک و یا متادون بخورد.

پس بنابراین 3 راه شد : 1-درمان نگهدارنده                   2-ترک اعتیاد                      3-درمان اعتیاد

درمان نگهدارنده و ترک اعتیاد هزاران راه متعدد دارد ولی درمان اعتیاد فقط یک راه دارد که آن هم بازسازی سیستم ایکس است که در کنگره 60 شامل جسم ، روان و جهان بینی است.

در پی فعالیت کنگره 60 در ژورنالها و مجامع بین المللی علمی ، مقاله ای تحت عنوان کنگره 60 یک جمعیت ریکاوری از اعتیاد در ایران در مجله آمریکایی مشاور که نامی آشنا و بنام در حوزه اعتیاد و سلامت است به چاپ رسیده است. شروع جمع آوری و تهیه مقدمات این مقاله بیش از یکسال پیش توسط پروفسور ویلیام وایت با همکاری کنگره 60 صورت گرفته است. مکاتبات پیرامون این موضوع در مورخه 1394/04/13 در انتها بپیوست می باشد.


و اینک متن مقاله و اعتقادی که خود ویلیام راجع به مقاله دارد:

در پروفایلی که اخیراً روی کنگره 60 انجام داده‌ام مطالب زیر را متوجه شده‌ام:

خواص متد درمانی کنگره 60 که شامل ادغام بیولوژیکی (جسم) ، روانشناسی اجتماعی (روان)  و فهمیدن اعتیاد و ریکاوری (بازیابی سلامتی) از اعتیاد است، کاملاً از روشهای دیگر درمان اعتیاد متمایز است.

پروتکل بی‌نظیر درمان دارویی که شامل یکی کردن درمان دارویی و ریکاوری می باشد (یعنی یک سری درمان داروئی داریم که مربوط به پزشکان است و یک سری درمان غیر داروئی داریم مثل NA یا گروههای مشابه که غیر داروئی هستند). و همچنین حضور اعضای خانواده و شبکه اجتماعی فرد در پروسه درمان و ریکاوری و همچنین یک رویکرد بدیع در یکپارچه‌ سازی ورزش، موسیقی و هنر در بازسازی هویت فردی (هویت افراد در کنگره کاملاً بازسازی می شود) ، روابط فردی و زندگی روزانه (روابط فردی هم کاملاً بازسازی می شود).

متخصصین اعتیاد در آمریکا ، چه آنهایی که درمان با متادون انجام می دهند و چه گروههای درمانی دیگر مانند برنامه های مدل اجتماعی (مثل NA) و گروه‌های حمایت متقابل از این نوع یکپارچه ‌سازی اِلِمانهای مختلف متعجب خواهند شد. این اِلِمانها شامل : استفاده از دارو در ابتدای برنامه درمانی ، ایجاد احساس هویت وابسته و قوی به اجتماع، همراهی اجتماعی در پروسه درمان (منظور کمک همسفران است) ، داشتن استادی که خود در دوران ریکاوری است (همان راهنما که خودش هم در ریکاوری قرار دارد) ، دوباره جهت دادن به ارزش‌های شخصی و جهان‌ بینی (دومرتبه به ارزشهای فردی و دیدگاه های جهان بینی افراد جهت می دهند) و استفاده از نوشتارهای ریکاوری (همان سی دی  ها و نوشتارها) ، برای هدایت درمان هر فرد می ‌باشند.

اخیراً افزایش اعتیاد به مواد مخدر در ایران باعث ظهور راهکارهای تخصصی و فرهنگی مختلفی برای حل این مشکل شده است ، بطوریکه در سه دهه اخیر این راهکارها دامنه وسیعی یافته ‌اند . از مراکز سم ‌زدایی ، برنامه‌های درمانی شامل بستری یا سرپایی ، برنامه‌ ریزی یا کاهش مصرف برای معتادان مسن ‌تر گرفته تا راهکارهای سخت‌ گیرانه ‌تری مانند جریمه ، زندان ، شلاق و کمپ های کار اجباری.

درباره ی فعالیتهای اخیر برای گسترش خدمات آموزشی و کاهش آسیب از اعتیاد ، می توان از درمان در زندان‌ها ، گسترش مراکز درمانی و کلینیک های ارائه ‌دهنده کنترل مصرف با متادون و درمان‌های تخصصی برای بانوان نام برد.

درمان اعتیاد در ایران توسط دولت ، دانشگاهها ، سازمانهای رفاه اجتماعی ، مراکز خصوصی و سازمانهای غیر دولتی یا ان ‌جی ‌او ها - NGO ارائه می‌ شوند که در این میان ، شاهد افزایش رشد قابل ‌توجهی در سازمان‌های غیردولتی بوده ‌ایم (در مقوله اعتیاد) مانند گسترش وسیع انجمن معتادان گمنام (NA) ، بطوریکه در حال حاضر 28 درصد کل جلسات NA در ایران برگزار می ‌شود. از دیگر مجموعه ‌های ریکاوری می ‌توان جمعیت احیای انسانی کنگره 60 ، انجمن تولد دوباره ، تولدی دیگر و رویش دیگر را نیز نام برد که در این میان توسعه قابل‌ توجهی داشته ‌اند.

این مقاله به همراه عکس‌ های آن ، به توضیح فعالیت‌ های یک جمعیت ریکاوری از اعتیاد در ایران می‌ پردازد که در سال 1998 تأسیس و پس‌ ازآن شروع به رشد کرده است ، بطوری‌ که در حال حاضر دارای بیش از 20000 عضو (که از آن تاریخ تا کنون به حدود 42000 عضو رسیده) در 38 نقطه کشور ( که اکنون حدود 50 نقطه کشور است) می‌باشد. اطلاعاتی که در این مقاله مطرح‌شده‌اند، حاصل 8 سال همکاری من با این گروه ریکاوری است.

زمانی که آقای حسین دژاکام معتاد به مصرف الکل، حشیش و تریاک شد، تصمیم گرفت از تجربیات و آموزش‌های خود به‌عنوان یک مهندس استفاده کند (همان نگاه مهندسی به درمان اعتیاد) تا راهکاری برای حل مشکل اعتیاد خود بیابد . بعد از چندین سال تلاش (که حدوداً 12 سال طول کشید) ، ایشان توانستند به متدی دست پیدا کنند که با استفاده از تنتور تریاک (همان OT) و کاهش تدریجی آن، با موفقیت به ریکاوری برسند و در سال 1998، او یک گروه ریکاوری به نام جمعیت احیای انسانی کنگره 60 بنا نمود تا به افراد دیگری که بدنبال رهایی از اعتیاد هستند یاری برساند. در ابتدا نسبت به مصرف شربت تریاک، بعنوان راهکاری برای درمان اعتیاد مقاومت‌ هایی صورت گرفت (اعتراض شدید متخصصین مبنی بر اینکه اعتیاد با این کار شیوع پیدا میکند)، اما با افزایش تعداد افرادی که از این طریق و در کنگره 60 به رهایی پایدار رسیدند ، این مقاومت‌ ها کم‌ کم برطرف شد.

اعضای کنگره 60 بصورت منظم در کارگاههای آموزشی بزرگی که توسط رهبران کنگره 60 و یا استادان دانشگاه که بصورت داوطلبانه وقت خود را در اختیار این مرکز قرار می دهند شرکت می‌ کنند و بعد از اتمام کارگاههای عمومی ، هر راهنما شاگردان خود را در گروهی برای مباحثه ملاقات می‌ کند (لژیون‌ها).

فلسفه کنگره 60 در دو کتابی که توسط دژاکام به تحریر درآمده است گنجانده ‌شده است : عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر و دیگری عشق ، 14 وادی برای ریکاوری . این کتابها اعتیاد را به‌صورت یک بیماری جسمی، روانی و جهان‌بینی به تصویر کشیده‌اند و برای درمان، هرکدام از این سه ضلع باید موردتوجه قرار بگیرند.

تئوری درمان برای جسم در کنگره 60 بر چیزی بنا شده است که دژاکام آنرا سیستم ایکس نام نهاده است.

سیستم ایکس چیزی است که شامل تمامی نوروترانسمیترها و هورمونها در بدن انسان می‌شود . تمامی فعالیتهای معنوی، روانی، احساسی، جنسی و جسمی ما وابسته به این سیستم است . اعتیاد به مواد مخدر، الکل و داروها جایگزینی مزمن بجای مواد مخدر طبیعی بدن مانند دوپامین، اندورفین و سروتونین است . با در نظر داشتن این تعریف از اعتیاد می‌توانیم ببینیم که وقتی مواد خارجی مانند مخدرها و الکل برای مدتی طولانی به بدن وارد می‌شوند ، سیستم ایکس به ‌شدت آسیب می‌بیند و این خود باعث به وجود آمدن عدم تعادل ،  بدکاری و خرابی در سیستم فیزیکی بدن می‌شود . در حقیقت درک سیستم ایکس و آنتی ایکس‌ها ، اجزای مهم برای رسیدن به درمان قطعی از اعتیاد است .


ریکاوری در کنگره 60 در غالب سه سفر تعریف‌شده است :

1-استفاده منظم از دارو (شربت OT) برای مدت 11 ماه. (از مصرف مواد مخدر تا قطع آن)

2- دوران بازسازی فیزیکی ، ذهنی ، احساسی و خودشناسی در یک پروسه بدون دارو و مواد مخدر. (از قطع دارو تا رسیدن به خود)

3- یک پروسه معنوی برای شناخت نظم و رمز و رموز جهان. (از رسیدن به خود تا رسیدن به خالق خود)

گذراندن دو مرحله اول برای غلبه بر اعتیاد کافی است و مرحله سوم بصورت یک مرحله بالاتر برای پیشرفت معنوی و خدمات به دیگران است . یکی از مطالب استثنایی در کنگره 60 استفاده از ورزش در پروسه ریکاوری است . اخیراً موسیقی و هنر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد .

هر هفته ، مسافران و همسفران در فعالیتهای ورزشی مانند فوتبال ، والیبال ، راگبی ، تیراندازی باکمان ، بدمینتون ، پینگ‌پنگ و بدنسازی شرکت می‌کنند. تیم‌های کنگره 60 در رشته‌های تیراندازی باکمان ، راگبی ، دارت و بدنسازی و باستانی تا مقطع رقابت در سطح ملی رشد داشته‌ اند . کل مجموعه کنگره 60 در بسیاری از خدمات اجتماعی نیز حضور می‌یابد (اشاره به مراسم درخت کاری).

کنگره 60 در چندین مطالعه وابسته به اعتیاد ، با محققان علمی همکاری داشته است و هم‌اکنون نیز در حال همکاری با جوامع علمی است تا نتایج شیوه درمانی خود را در بلند مدت ارزیابی کند.

با توجه به افزایش درخواست نسبت به یکپارچه ‌سازی کاهش آسیب و درمانهای بدون دارو و نیز نیاز به رویکردهایی مبتنی بر ریکاوری بجای نگهدارنده با متادون ، می‌توان دید که کنگره 60 یک نمونه عالی از این مسئله است که چطور درمان دارویی می‌تواند در حمایت روانی ، اجتماعی برای افراد خواهان درمان و خانواده‌ های آنان برای رسیدن به ریکاوری بلندمدت ادغام شود.

کنگره 60 هردوی این دیدگاه‌ها (منظور درمان دارویی و دیدگاه درمان بدون دارو) را هم به ‌صورت تئوری و هم به‌صورت اجرایی درهم ادغام کرده است.

اِلِمان‌های بی‌نظیری که در رویکرد کنگره 60 نسبت به درمان اعتیاد ترکیب‌ شده‌اند و یکجا مورداستفاده قرارگرفته‌ اند نیاز به مطالعات و اندازه‌گیری ‌های دقیق دارند تا تأثیر آنها بر ریکاوری بلندمدت مشخص شود و مؤثرترین اجزای این رویکردها جداسازی بشوند.

تصدیق هم شده که آقای حسین دژاکام کمک بسیار با ارزشی در آماده سازی این مقاله فراهم نموده اند و احسان رنجبر مکاتبات رد و بدل شده میان نویسنده و حسین دژاکام را ترجمه کرده اند.

ما توانستیم تا کنون این صحبتهایی که در مورد اعتیاد میکنیم را به درجه ثبوت برسانیم و خوشحالم با مقاله ای که منتشر شد بدست تمام کسانی که در ایالت متحده آمریکا در درمان اعتیاد کار میکنند خواهد رسید و الآن تقریباً همگی آنها آگاه هستند که چنین چیزی و چنین کسی و چنین روش و سیستمی وجود دارد.

نگارنده : مسافر محمد جعفر

رهجوی آقای علی جمالی


 

مرتبط با: متن یا خلاصه سی دی های اموزشی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو