در باب دستور جلسه هفتگی صبر ،استقامت، آرامش
چهارشنبه 21 مهر 1395 ساعت 14:48 | نویسنده این مطلب : همسفر زهره | ( نظرات )

به نام آرامش دهندهً قلبها

صبر و استقامت بهای رسیدن به آرامش

در باب دستور جلسه هفتگی به قلم کمک راهنما همسفر زهره توکلی

آرامش گوهری است که همه به دنبالش می گردند،تک تک انسانهایی که از صبح تا شب کار می کنند برای رسیدن به آرامش است.حتی مصرف کننده ای که به دنبال مصرف مواد می رود هم به دنبال آرامش می گردد.اما مشکل اینجاست که بعضی ها نمی دانند از چه راهی باید بروند و گاهی راه را اشتباه می روند و به جای اینکه به دنبال خواب راحت باشند به دنبال تخت خواب راحت می گردند و بعد از مدتی با وجود داشتن تخت خواب راحت ،حتی یک لحظه هم خواب راحت ندارند......


صبر:

بسیاری از کسانی که برای درمان اعتیاد وارد کنگره می شوند چه مسافر باشند و چه همسفر،وقتی در جلسه اول به آنها می گویند که برای درمان در کنگره 60 باید حداقل 11 ماه زمان بگذرد پذیرش این مسئله برایشان بسیار سخت است.برای این سخت است که فکر می کنند بهترین راه ،کوتاهترین راه است  و می خواهند زود به خواسته هایشان برسند.

اما همین که در جلسات مشاوره تازه واردین ،با صورت مسئله اعتیاد آشنا می شوند کم کم ایمان می آورند و همینطور که در مسیر درمان حرکت می کنند و مشغول گرفتن آموزشها و عمل به آموزشها می شوند یکدفعه متوجه می شوند که 11 ماه زمان گذشته و به پایان سفر اول رسیده اند.

 و این است مفهوم واقعی صبر!!! یعنی گذر زمانی که با چاشنی ایمان،دانایی و تلاش ،شیرین شده است.

صبر یکی از زیباترین صفات الهی است.صبربه معنای تنبلی و کاهلی نیست بلکه صبر به معنای پذیرش و عمل کردن به آموزشهاست.صبر به معنای تحمل نیست انسان صابر مسائلش را می پذیرد و مشکلاتش را با خود حمل نمی کند که روزی بخواهد خسته شود اما انسانی که تحمل می کند چون مسائلش را نپذیرفته باری را با خود حمل می کند و بالاخره روزی خسته می شود.

رودخانه هر چه عمیق تر باشد آرام تر است ،انسان هم هر چقدر عاقل تر و داناتر باشد آرام تر و صبورتر است.

اما کسب دانایی چگونه باعث صبور شدن ما می شود؟؟

کشاورزی که گندم می کارد چون می داند برای به دست آوردن محصول خوب باید 8 ماه زمان بگذرد و تلاش کند،دیگر هر روز نق نمی زند و گله و شکایت نمی کند که چرا گندم های من دیگر نمی رسند؟!!

مسافری که می داند برای رسیدن به درمان قطعی اعتیاد باید 11 ماه سفر کند تا سیستم ایکس او راه اندازی شود هر روز نق نمی زند که چرا حال من دیگر خوب نمی شود؟!!

مادری که می داند باید 9 ماه زمان بگذرد تا نوزاد او سالم به دنیا بیاید آیا هر روز نق می زند که چرا بچه ی من دیگر به دنیا نمی آید؟!!

همسفری که می داند تا خواسته ی درمان در مسافر شکل نگیرد و اذن خروج از تاریکی اعتیاد به او داده نشود مسافرش سفر خوبی نخواهد داشت.دیگر هر روز نق نمی زند که چرا مسافر من سفرش به پایان نمی رسد؟!!!

و....

با این مثالها متوجه شدیم که همه ی این صبرها بر اساس دانستن اتفاق می افتد.

پس باید بدانیم که صبر یکی از ابزارهای زندگی است و برای به دست آوردن خیلی از چیزها و برای رسیدن به خیلی از خواسته ها باید زمان بگذرد.

 

استقامت:

استقامت یعنی قوام داشتن یعنی داشتن قامت بلند و استوار در برابر مشکلات و ناملایمات زندگی .انسانهایی که از قامت کوتاهی برخوردار باشند خیلی زود زمین می خورند.

استقامت چگونه به دست می آید؟

همانطور که یک ورزشکار در اثر تمرین کردن و صبر مقاوم و قوی شده انسان هم با صبر درستی که انجام م دهد از قوام لازم برخوردار می شود و مقاوم می شود.آنگاه در مقابل ناملایمات زندگی محکم می ایستد و از هر زمین خوردنی دوباره بلند می شود و تکرار این بلندشدنها استقامت او را زیاد می کند.

استقامت زمانی اتفاق می افتد که انسان وقتی به مشکلی بر می خورد به جای اینکه از پای درآید و دائما گله و شکایت کند از استعدادها و توانایی ها و نیروهای خفته درونش کمک می گیرد و به وسیله این گنج درونی قوی می شود و محکم می ایستد.

باید بدانیم که مشکلات بر سر راه ما قرار می گیرند تا در پرتوی حل آنها صفاتی چون صبر و استقامت را یاد بگیریم. قفلی را باز می کنیم و قفلی بزرگتر در جلوی راهمان قرار می گیرد چون هدف از خلقت چیزی نیست جز رسیدن به تکامل و تکاملی صورت نمی گیرد مگر با باز کردن قفلها و قفلی باز نمی شود مگر با صبر و استقامت .

آرامش:

آرامش گوهری است که همه به دنبالش می گردند،تک تک انسانهایی که از صبح تا شب کار می کنند برای رسیدن به آرامش است.حتی مصرف کننده ای که به دنبال مصرف مواد می رود هم به دنبال آرامش می گردد.اما مشکل اینجاست که بعضی ها نمی دانند از چه راهی باید بروند و گاهی راه را اشتباه می روند و به جای اینکه به دنبال خواب راحت باشند به دنبال تخت خواب راحت می گردند و بعد از مدتی با وجود داشتن تخت خواب راحت ،حتی یک لحظه هم خواب راحت ندارند.

اگر آرامش می خواهیم باید برگردیم و ایرادها را در درون خود پیدا کنیم.ما زمانی به آرامش می رسیم که منیت های ما روز به روز کم و کمتر شود و خیلی از چیزها برایمان مهم نباشد و بتوانیم یک سری از خواسته ها و توجهاتمان را کم کنیم.

به گره ها و اتفاقات مسیرمان خوب و با رضایت نگاه کنیم و ببینیم چه پیامی برای ما دارند و اینگونه آرام آرام به آرامش بیشتری می رسیم.

آرامش بازتاب انجام وظایف انسانی است.

تنها راه رسیدن به آرامش واقعی این است که باید در جهت اجرای تک تک فرامین الهی حرکت کرد زیرا آرامش بدون تزکیه و پالایش اتفاق نمی افتد.امکان ندارد کسی صفت ضدارزشی انجام دهد،دروغ بگوید،خیانت بکند،رشوه بگیرد،.....و آرام باشد.

آرامش واقعی را باید در تفکر و اندیشه ها به دست آورد.

انسانی که به آرامش رسیده باشد هر موقع هر اتفاقی برایش می افتد تعادل خود را حفظ می کند، به هم نمی ریزد،حالش خراب نمی شود و می داند آن موقع چه کاری باید انجام دهد.

رسیدن به این نوع آرامش بدون صبر و استقامت اتفاق نمی افتد بلکه باید آرام آرام با تزکیه و پالایش به آن برسیم.پس می توان گفت که صبر و استقامت بهای رسیدن به آرامش است.

با احترام کمک راهنما همسفر زهره توکلی

مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر حدیث دوشنبه 26 مهر 1395 21:43
سرکار خانم زهره عالی بود و من نتیجه صبر واستقامت شما را دیدم چون الان مملو از آرامشید موفق وپیروز باشید.
همسفرنسیم دهقانی دوشنبه 26 مهر 1395 09:27
خانم زهره عزیز بسیارعالی بودلذت بردم متن زیبایی بودخداقوت
اعظم همسفرمهدی شنبه 24 مهر 1395 22:16
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم زهره بسیار عالی جامع و کامل بود استفاده کردم واز بیان شیرنتان لذت بردم آرزوی بهترینها را برای شما دارم
همسفر زهره پنجشنبه 22 مهر 1395 23:57
باتشکر از کمک راهنمای عزیزم خانم زهره
امین گلی پنجشنبه 22 مهر 1395 14:07

با تشکر از راهنمای همسفر سرکار خانم زهره توکلی، بخاطر مقاله پر محتوا،
یک بیت از مثنوی مولانا تقدیم شما و دیگران باد.
صبر آرد آرزو را، نه شتاب /
صبر کن، والله اغلم بالصواب
امین گلی پنجشنبه 22 مهر 1395 14:05

با تشکر از راهنمای همسفر سرکار خانم زهره توکلی، بخاطر مقاله پر محتوا،
یک بیت از مثنوی مولانا تقدیم شما و دیگران باد.
صبر آرد آرزو را، نه شتاب / صبر کن، والله اغلم بالصواب
همسفر سارا پنجشنبه 22 مهر 1395 12:15
بسیار عالی و آموزنده بود
درود و خداقوت خدمت شما خانم زهره عزیز
بسیار زیبا معنی صبر را در یک جمله خلاصه کرده اید استفاده کردم
چون ستارگان بدرخشید و انوارتان حیات بخش باد..
یک همسفر پنجشنبه 22 مهر 1395 09:10
تشکر از خانم زهره بابت مطلب زیبا تون.
همسفر زهرا (ب) پنجشنبه 22 مهر 1395 08:33
الا الذین آمنو وعملو الصالحات وتواصو بالحق وتواصو بالصبر(سوره عصر آیه 3)
انسان زیانکار است مگر کسانی که ایمان آوردند وعمل شایسته انجام دادند وودیگران رابه حق وصبر وشکیبایی توصیه کردند
درود بر خانم زهره عزیز که باصبر واستقامت خودش وخانواده ش را به آرامش رسوند ودیگران را به انجام این عمل عظیم دعوت میکنه
انشاالله که همه به مقام صبر وتوکل ورضا برسند(آمین)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic