گزارش پنج شنبه 24/6/1395 -صورت مسئله اعتیاد -جشن سه سال رهایی مسافر امید معتمدی
جمعه 26 شهریور 1395 ساعت 15:29 | نویسنده این مطلب : همسفر فاطمه ق | ( نظرات )

به نام خدای بخشنده ومهربان

روز پنج شنبه 25/6/1395 جلسه دهم از دوردهم  کارگاههای آموزشی عمومی کنگره 60 شعبه شیخ بهایی 

 با نگهبانی مسافر مهدی ، استادی مسافرامیر حسین متحملیان ودبیری مسافرجواد 

بادستورجلسه:" صورت مسئله اعتیاد" و

"جشن سومین سال رهایی مسافر امید معتمدی "

راس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

صورت مسئله اعتیاد موضوعی است که توسط مهندس حسین دژاکام مطرح شد و نقطه کور اعتیاد را روشن نمود .تا امروز نزدیک به 20 هزار نفر در کنگره به رهایی رسیده اند ودر حدود 2هزار نفر کمک راهنمای مسافر وهمسفر در کنگره وجود دارد و تمام این عزیزان به صورت رایگان خدمات ارائه می دهند .موضوع اصلی که صورت مسئله اعتیاد می خواهد بیان کند ؛ این است که چه موقع ای یک شخصی  مصرف کننده می شود ؟ونقطه کور آن این که ، چه موقع قابل برطرف شدن است ؟ .....

سخنان استاد:

خداوند را سپاسگزارم که امروز توانستیم به بهانه ی تولد امید عزیز در شعبه شیخ بهایی باشیم .اولین دستور جلسه کنگره 60 صورت مسئله اعتیاد است ولی بعد از وادی چهاردهم .و این به این معناست که هیچ پایانی در هستی وجود ندارد و اگر به آخر می رسیم ، خودش نقطه شروعی است برای بعد و برای تجربه حس های جدید. 

صورت مسئله اعتیاد موضوعی است که توسط مهندس حسین دژاکام مطرح شد و نقطه کور اعتیاد را روشن نمود .تا امروز نزدیک به 20 هزار نفر در کنگره به رهایی رسیده اند و در حدود 2هزار نفر کمک راهنمای مسافر وهمسفر در کنگره وجود دارد و تمام این عزیزان به صورت رایگان خدمات ارائه می دهند .موضوع اصلی که صورت مسئله اعتیاد می خواهد بیان کند ؛ این است که چه موقعی یک شخصی مصرف کننده می شود ؟ونقطه کور آن این که ، چه موقع قابل برطرف شدن است ؟ 

زمانی که ما شروع به مصرف مواد مخدر کردیم برای صد بار اول نامزد اعتیاد بودیم ، برای صد بار دوم لذت می بریم ولی برای صد بار سوم مصرف کننده شدیم .چه اتفاقی می افتد ؟غدد تولید کننده مواد شبه افیونی در بدن شخص کم کار می شوند .یعنی شخص نیازمند ماده مخدر بیرونی می شود و دیگرغدد شبه افیونی شخص تنبل می شود .نکته مهم این جاست که ما فکر می کنیم با قطع مصرف می توانیم دوباره آنها را به راه بیندازیم ؛ در صورتی که این تفکر غلطی است .چون همانطور که موضوع تکرار و تمرین اتفاق افتاد تا شخص مصرف کننده شد ، همان تکرار و تمرین هم باید در سفر اول اتفاق بیفتد. در طول یازده ماه ، تا شخص از نظر غدد شبه افیونی به تعادل برسد .یعنی همانطور که پله پله بالا رفتیم حالا باید پله پله پایین بیاییم و مواد را در هر پله یک پنجم کسر کنیم تا به درمان برسیم .

اگر به دنبال درمان باشیم نه قطع مصرف ؛ در کنار آن نکته خیلی مهم اضافه شدن یک پنجم دانایی شخص  است.قطع مصرف کاری ندارد . اما آیا در قطع مواد حالمان خوب است ؟ قطعا همه می گویند نه !چون مشکلات زناشویی ،گوشه نشینی و افسردگی و ..... درمان نمی شود و  با آنها دست به گریبان هستیم .ولی درمان با سقوط آزاد و ترک یک دفعه ای فرق دارد و تفاوتش این است که در درمان هر پله ای که کم می کنیم باید یک پنجم دانایی فرد افزایش پیدا کند  و تغییر در نگرش و تفکر فرد به وجود بیاید .شخص باید به حس سالم برسد . این صورت مسئله اعتیاد است ، اینکه ما به دنبال قطع موادیم یا به دنبال درمان ! اگر به دنبال قطع مصرف هستیم ، اینجا جای آن نیست اگر مسائل مربوط به صور پنهان ما حل نشود، قطع کردن مواد دردی از ما درمان نخواهد کرد و شروع حل مسائل صور پنهان در دل همین صورت مسئله اعتیاد است . هیچ وقت نگوییم سفر اول که تمام شد ،شروع به حرکت برای حل مسائل درونی خود می کنیم .

این طور نباشد که ترس ،نفرت ، کینه یا هر مسئله ای که دارم ،صبر کنم که سفر اول تمام شود تا به انها رسیدگی کنم .مسئله اصلی مسائل درونی ماست ولازمه آن این است که صورت مسئله ی اعتیاد را خوب بشناسیم .اگر به دنبال درمان هستیم ، شروع به حل مسائل درونی خود کنیم .مسائل ظاهری ودرمان اعتیاد طی 16 پله برای همه کسانی که به کنگره می آیند اتفاق می افتد، ولی آن چیزی که شخص به دست می آورد باید ببینیم از صفر تا صد چه نمره ای دارد ؟ آیا کیفیت برایش مهم است یا کمیت ؟ آیا فقط برایش مهم است که موادش قطع شود ، یا مهم است که حالش خوب شود .باید چنان تلاشی بکنیم که زمانی که به درمان و رهایی می رسیم ، درمان و رهایی واقعی باشد که مد نظر کنگره است .باید به درون این تیتر وموضوع رفت وفقط به دنبال قطع مواد نباشیم .آیا موقعی که به رهایی رسیدیم صد در صد حرف راهنما را گوش داده ایم ،آیا از نشریات استفاده کرده ایم ؟ آیا با کنگره بوده ایم یا فقط در کنگره بوده ایم ؟ کنگره یک تفکر است ، کنگره زمان و مکان نیست .هر جایی می تواند کنگره باشد .ما باید به این نقطه برسیم .دلم می خواهد این چیزی که این جا هستم بیرون هم همین باشم و درون و بیرونم در یک جهت باشد .از خداوند می خواهم که به ما کمک کند تا به این هدف برسیم .ب

دستور جلسه دوم : 

آقای امید جزء اولین نفرات لژیون ما بود و مثل همه ،یک مصرف کننده با کوهی از منیت ،ترس وناامیدی بود .خیلی سخت تن داد به این که وارد پروژه ot بشود وهمیشه می گفت من از وافورم چه طوری دل بکنم ؟برایم سخت است ! ولی یک روزی شروع کرد و متوجه شد که درمان اتفاق می افتد .اوائل که سر لژیون می نشستیم من خیلی نئشه می شدم ، بعد از لژیون دلیل آن را از من پرسید ، به او گفتم اگر از آن وافور دل بکنی تو هم مثل من می شوی ! 

یک روز آمد و گفت چه کار کنم ؟  گفتم باید این کوه منیت را فرو بریزی تا خوب بشوی و آن را ریخت .ما باید از مثلث جهالت عبور کنیم تا یاد بگیریم و امید عبور کرد .سقرش را شروع کرد .11 ماه سفر کرد .خیلی خوب سفر کرد ولی یک ایرادی داشت که تمام مسائلش را با من در میان نگذاشت واین یک تجربه برای من شد و به شما هم می گویم تمام مسائلتان را با راهنما در میان بگذارید ، ما به دلیل مصرف کننده بودن حس هایمان باز نیست و حجاب داریم .و شاید کاری کنیم که سالیان بعد مجبور شویم تاوان آن را بدهیم .

امروز  تولد سه سال رهایی امید است .از کمک راهنماهای لژیون ماست و ما به او افتخار می کنیم .کمک راهنمای لژیون ویلیام وایت است . سفر سیگارمان را با هم شروع کردیم و با هم به پایان رساندیم .خیلی دلش کوچک است .خیلی زود دلش می شکند .کلام تاثیر گذاری دارد . صراحتا حرفش را می زند .خیلی دوست دارد که اگر کاری از دستش بر می آید برای کسی با دلش انجام دهد . نقاب نمی زند و کارش دلی است .قطعا با صبر وایمانی که دارد خداوند و هستی در این راه کمکش خواهد کرد .و آن چیزی که می خواهد برایش اتفاق می افتد ومن هم این آرزو را برایش دارم .این تولد را ابتدا به آقای مهندس دژاکام ، به خودش ،همسفر ودخترش و راهنمای همسفرش تبریک می گویم .


پس از سخنان استاد و مشارکت مسافران وهمسفران سومین سال رهایی کمک راهنما مسافر امید معتمدی را با شور فراوان جشن گرفتیم.

اعلام سفر مسافر امید معتمدی:

آنتی ایکس مصرفی:تریاک و شیره

مدت تخریب:بیش از پنج سال

مدت سفر:11 ماه و 28 روز

روش: دی اس تی همراه با داروی اوتی

نام راهنما:آقای امیرحسین متحملیان

مدت رهایی:سه سال

آرزوی همسفر راضیه:من آرزوی سلامتی و طول عمر برای آقای مهندس دارم که اگر این بزرگمرد نبود معلوم نبود چه بلایی سر زندگی خیلی از ما می افتاد.

آرزوی همسفر آوا:من آقای مهندس را دوست دارم.

آرزوی مسافر امید:آرزوی قلبی من این است که یک روز آکادمی کارش را پرقدرت شروع کند و ما هم بتوانیم از ان علم استفاده کنیم.

سخنان مسافر امید :

در ابتدا تشکر می کنم از تمام کسانی که در جشن ما حضور داشتند و ما را همراهی کردند.امروز من داشتم به این فکر می کردم که واقعا این مسیر از کجا شروع شد؟! آیا واقعا تخریب من 5 سال است؟! یک نیم نگاهی به گذشته انداختم دیدم شاید تخریب من 5،6 سال بوده اما شش سالم که بود مشروب خوردم شاید در دوره راهنمایی تریاک هم کشیدم .

گاهی وقت ها ممکن است یک نفر برای انسان صحبت کند و با اینکه از لحاظ بیان خیلی ضعیف تر از خیلی از استادان هم باشد ولی کلامش به دل ما بنشیند چون از درد ما می گوید. بنده حقیر وقتی لژیونم راه افتاد متوجه شدم که بسیاری از رهجویانم مشکل مالی دارند و من خودم چون این مشکل را داشتم با خودم گفتم من با این ها چه کنم؟! دیدم واقعا نیاز آنها در دل من است و نیاز من در دل آنها.و با کلام خودم و القائات و الهاماتی که می شد ،مشکل خودم را داشتم اصلاح  می کردم.خیلی سخت است که به یک جایی برسی که از انسانی که یک زمانی پای منقل از او ده میلیون پول می گرفتند به نقطه ای برسی که بیایی ده تا کارت بانکی ات را در عابر بانک بزنی اما جمعا ده هزار تومان در آنها نباشد.دقیقا در اعتیاد این اتفاق برای من افتاد.اما همین درد است که شکافنده فهم انسان است همین درد است که اگر رسیدی به وادی چهارده می تواند منقلبت کند. وگرنه انسانی که درد نکشیده، انسانی که غرق نشده ،خفه نشده و نجات پیدا نکرده چیزی از دستگیری نمی داند. امروز اگر در کنگره هستیم دستگیریهایی است که دیگران از ما کردند.

من وقتی وادی چهارده را در خلوت خود می خواندم و افکار خود را به پرواز در می آوردم، منقلب می شدم.اگر یک کمک راهنمایی در لژیون از خدمت صحبت می کند و از رهجویش می خواهد که صورت مسئله محبت را برایش باز کند اگر رهجویی خدمت نکند در صورت مسئله محبت به جواب نمی رسد. وقتی صورت مسئله محبت باز شد هر کسی به میزان ادراک و جهان بینی خودش از عشق برداشت می کند و اگر عاشق شد نگاهش به زندگی یک نگاه دیگری می شود و بسیاری از چیزهایی که برایش ارزش بودند بی ارزشترین چیزها می شوند و بسیاری از چیزهایی که برایش بی ارزش بودند می شوند ارزشمند ترین چیزها. همین که شخص بتواند حق را از باطل تشخیص بدهد قطعا حرکت بزرگی کرده است.

یک سفر اولی وقتی به درمان می رسد به بزرگترین چیزی که آرزویش بوده رسیده حال باید متوجه باشد که به چه چیزی رسیده ، باید این را درک کند تا بتواند در کنگره باشد و با بودنش به بزرگی ،سعادت ، فهم و معرفت برسد.چون درد تمام ما از بی معرفتی بود و اینجا دارند به ما درس معرفت می دهند .

اکثر کسانی که می آیند و به درجه کمک راهنمایی می رسند، درد زیاد کشیده اند و آن مشکلات و دردها باعث بزرگی انها شده و من از تمام کسانی که وارد کنگره می شوند می خواهم که خدمت کنند نه برای دیده شدن نه برای رضای خدا بلکه برای خودشان.ما باید خودمان به خودمان کمک کنیم خودمان را باور کنیم تا از این خودباوری و خودیاری به خود دوستی و سپس دگر دوستی برسیم.اگر به آن نقطه برسیم هیچ وقت تنها نخواهیم بود انسانی که عاشق باشد خیلی سرش شلوغ است و هیچ وقت تنها نیست اما انسانی که عاشق نیست اگر هزار تا یار هم داشته باشد باز هم تنهاست و چیزی ندارد.

سعی کنیم از این بستر نهایت استفاده را کنیم و برای جسم مان که ماشین حرکت نفسمان در حیات فیزیکی است ارزش قائل شویم .مسافری که برای درمان به کنگره می آید ولی اجازه نمی دهد همسفرش به کنگره بیاید بزرگترین خیانت را در حق همسفرش می کند چون تو درد کشیدی و او مرهم دردهای تو بوده و الآن جایش روی صندلی همسفرها خالی است. تمام این مطالب که داریم در کنگره یاد می گیریم به این زیبایی و شیوایی و بدون توقع در اختیار ما قرار می دهند و کنگره به ما نیازی ندارد و ما به کنگره نیازمندیم و اگر به این موضوع  سطحی نگاه کنیم خیلی متضرر می شویم. چون کمترین کاری که کنگره برای ما کرده درمان اعتیاد بوده و مِن بعد دردهای زیادی هست که کنگره برای ما درمان می کند.

امیدوارم که هر کسی که وارد کنگره می شود بتواند هر چه سریعتر خودش را بشناسد چون حقیقتا ما خودمان را گم کرده بودیم .

در پایان از آقای مهندس و خانواده محترمشان و راهنمای خودم آقای متحملیان و همسفرم و راهنمای همسفرم ،خانم الهه کمال تشکر را دارم.

سخنان کمک راهنما همسفر الهه:

خداوند متعال و مهربان را بسیار بسیار سپاسگزارم که یک بار دیگر توفیق حضور در این شعبه را به من عنایت کرد.جشن بسیار باشکوهی است.از همان ابتدای جلسه آنقدر انرژی داشت که من تحت تاثیر قرار گرفته بودم و من واقعا منتظر چنین روزی بودم.خانم راضیه اولین رهجوی من هستند که در تولدشان هم مسافر و هم همسفر هر دو، شال نارنجی رنگ خدمت را بر گردن آویختند و چه با لیاقت!

بزرگترین ضدارزش اعتیاد است چون چترش ضدارزشهای دیگر را در بر می گیرد . آقای مهندس می فرمایند وقتی که مسافر وارد کنگره می شود با شربت اوتی و کلاسهای جهان بینی به حالت نرمال برمی گردد.اما همسفر چی؟آقای مهندس می گویند راهنمایان همسفر کارشان سخت تر است چون فقط باید با حرف کار کنند و این خیلی سخت است. ما باید حرف بزنیم و رهجوها باید عمل کنند و تا وقتی من عمل نکرده باشم مسلما  آنها هم عمل نمی کنند.

همسفر را بال پرواز می گویند شما کوچکترین موجوداتی که پرواز می کنند مثلا پشه را ببینید تا  پرندگانی مثل  عقاب !مگر با یک بال می توانند پرواز کنند!قطعا وقتی ما می گوییم اعتیاد سفری است از ظلمت به نور، از نادانی به دانایی از حقارت به سرافرازی، از کفر به ایمان یک سفر است یک پرواز است.و بدون یک همسفر صبور ،فداکار و عاشق امکان پذیر نیست. من خداوند را واقعا سپاسگزارم که به من اجازه داد راهنمای راضیه باشم راضیه رهجویی بسیار بامحبت و حرف گوش کن بود و هر جا که نیاز بود خدمت می کرد و من همیشه از او درس می گرفتم .این جشن و این رهایی محصول تلاش هر دو عزیز است به  هر دو این عزیزان  تبریک می گویم و تبریک ویژه عرض می کنم خدمت آقای مهندس و خانم آنی عزیز و آقای امین و اسیستانت و ایجنت محترم شعبه و آقای متحملیان و تک تک عزیزانی که در این جمع حضور دارند و تبریک آخرم را به راضیه عزیزم می گویم و از خداوند متعال می خواهم که هر روز جایگاههای بهتر و خالصانه تری را لمس کنند.

سخنان همسفر راضیه:

خداوند را بسیار سپاسگزارم که به من لیاقت داد تا در این جایگاه قرار بگیرم.من قبل از ورود به کنگره خیلی حالم بد بود، خیلی ناامید بودم، همیشه به دنبال آرامش می گشتم اما هیچ جا پیدا نمی کردم و امروز باورم نمی شود که امید دیگر مواد مصرف نمی کند.  همیشه وقتی از خانه بیرون می رفت برایش می نوشتم که برای آرزوهایم که می میرند سکوت می کنم به اندازه یک فریاد.

تا اینکه در عین ناباوری با کنگره آشنا شدیم دیدم جایی را پیدا کردم که دیگران عاشقانه به من خدمت می کنند، بدون هیچ چشم داشتی به من محبت می کنند. من نمی توانستم بفهمم که اینها برای چه این کارها را می کنند؟! خیلی خیلی خداوند را سپاسگزارم که اجازه داد من یک کنگره ای باشم و اجازه داد خانم الهه راهنمای من باشد من هر وقت به کنگره می آمدم با خودم می گفتم امروز روز آخری است که به کنگره می آیم . او مواد می کشد من برای چه باید بیایم اما خانم الهه می گفت:اگر مسافر یک درصد حالش خراب باشد همسفر هزار برابر حالش خراب تر است واگر خانم الهه راهنمای من نبود معلوم نبود که من امروز کجا بودم .با راهنمایی های ایشان متوجه شدم که حال من چقدر خراب است!چقدر منیت دارم !چقدر انرژی من کم است !چقدر قضاوت می کنم! و... خیلی خیلی خداوند را سپاسگزارم که به کنگره آمدم و به این آرامش رسیدم از آقای مهندس و خانواده محترمشان ،آقای امین که وقتی سی دی هایشان را گوش می دهی انگار دارد مشکل و درد تو را می گوید و از راهنمای مسافرم آقای متحملیان تشکر می کنم.از راهنمای خوب خودم خانم الهه تشکر می کنم و دستانش را می بوسم که عین یک مادر در کنارم بود و از همه شما که در جشن ما شرکت کردید سپاسگزارم.

ضمنا در این جلسه تعدادی از مسافرانی که روز چهارشنبه گل رهایی از دستان پر مهر وعطوفت آقای مهندس دژاکام دریافت کرده بودند ورودشان را به سفر دوم اعلام نمودند:

آقای: محمد-نام راهنما:آقای امید معتمدی-آنتی ایکس:شیره و تریاک-مدت سفر: 10 ماه-داروی درمان:اوتی

آقای: رضا _ نام راهنما : آقای امید معتمدی_ نام راهنمای همسفر : خانم فاطمه -آنتی ایکس:شیره و تریاک و متادون- مدت سفر:10 ماه و 13 روز-داروی درمان:اوتی

آقای :مرتضی-نام راهنما:آقای رضا رامشه-نام راهنمای همسفر:خانم فاطمه-آنتی ایکس:حشیش و متادون-مدت سفر:10 ماه و 14 روز-داروی درمان:اوتی

آقای: محمدرضا _ نام راهنما : آقای رضا رامشه _ آنتی ایکس : تریاک- مدت سفر: 13ماه _ داروی درمان:اوتی

 

تبریک خدمت رهایافتگان از دام اعتیاد و به امید رهایی و آزادی گمشدگان وادی اعتیاد

 

نویسنده: همسفر فاطمه ق و همسفر زهره

تصویرگر:مسافر مجتبی

ویرایش: مدیر وبلاگ

 

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
یک همسفر شنبه 27 شهریور 1395 10:23
من هم به سهم خودم به آقای معتمدی وخانم راضیه تبریک عرض میکنم وسپاس گزار خدای مهربان هستم که اجازه دیدن این لحظات وشنیدن این سخنان را به من میدهد.از آقا مجتبی و خانم فاطمه وخانم زهره هم ممنون.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic