گزارش جلسه خصوصی همسفران روز یکشنبه با دستور جلسه وادی نهم و تاثیر آن روی من
دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 ساعت 10:41 | نویسنده این مطلب : همسفر آزاده | ( نظرات )
به نام نامی دوست که هر آنچه داریم از اوست

 روزیکشنبه95/02/26 جلسه پنجم ازدورنهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران

شعبه شیخ بهایی با نگهبانی همسفرسمیرا،استادی همسفرفرزانه و دبیری همسفرمرضیه

 با دستور جلسه : وادی نهم و تاثیر آن روی من

 راس ساعت 16 آغاز به کار نمود.                  

اغلب انسان ها از مشکلات فرار می کنند و آنها را لعنت خداوند می دانند ولی همین مشکلات روزمره که ما لعنت خداوند می دانیم ،اگر روزی آن مشکلات را حل کنیم و از آنها عبور کنیم و برگردیم و دوباره پشت سرمان را نگاه کنیم می بینیم که لعنت ها برای ما ،رحمت خداوند بوده ....

وقتی نیرویی از کم شروع بشود و به درجه بالا و بالاتری برسد ،نقطه ی تحمل پیدا می شود.

ما باید در تمام سطوح نقطه تحملمان تغییر کند و بالا برود،در هر سطحی و در مقابل هر موضوعی ،در مقابل هر کنش و واکنشی باید تحمل لازم را پیدا کنیم .

ما در تمام سطوح احتیاج به یک سری اطلاعات و آگاهی ها داریم ،تا در پرتو آن اطلاع و آگاهی که کسب کردیم ،بتوانیم نقطه تحملمان را بالا ببریم .

همه ما به یک سری اطلاعات و اعتقادات احتیاج داریم ،به ایمان نیاز داریم که اگر اینها را کسب نکنیم نمی توانیم کاری بکنیم و تا زمانی که این مطالب را ندانیم و بر مبنای آن عمل و حرکت نکنیم نمی توانیم نقطه تحملمان را بالا ببریم.

ما باید از ضد ارزش ها دوری کنیم زیرا در کل راه ضد ارزش ها به ظاهر جذاب و دست یافتنی هست و انسان تصور می کند که زودتر به خواسته هایش می رسد ولی مانند زهری است در یک جام طلایی که نوشیدن آن فقط باعث نابودی و بیماری است ولی راه صراط مستقیم مانند آبی زلال در یک کوزه گلی است که نوشیدنش مایه حیات و رفع تشنگی است .

همه ما امروزه کم و بیش در ضد ارزش ها غوطه ور هستیم و شاید دشوار و محال باشد که بخواهیم یکباره از تمام ضد ارزش ها خارج شویم ،بنابراین برای پرهیز از ضد ارزش ها باید نقطه تحملمان را به آرامی بالا ببریم و مساله ای که باید به آن توجه کنیم این است که ضدارزش ها را باید باهم و به آرامی حل کنیم زیرا به صورت تک شاخه ای و موردی امکان پذیر نمی باشد ،ضد ارزش ها مانند درختی هستند که کلیه میوه های آن تلخ و زهرآگین است .

هرچیزی که در هستی وجود دارد دارای یک نقطه تحمل می باشد و اگر از نقطه تحملش عبور کند دچار دگرگونی می شود و از نظام و سیستم خود خارج می گردد که این تغییر سیستم با تخریب و آشوب همراه است .

ظرف شیشه ای،فلزات ،حیوانات و حتی نباتات هرکدام یک نقطه تحملی دارند ولی انسان می تواند با اختیار و تمرین نقطه تحمل خود را بالا ببرد .مثلا هر شخصی یک ظرفی دارد و اگر خارج از این ظرف به افراد فشار روحی و روانی وارد کنیم آن شخص از کنترل خارج می شود و به قول معروف به سیم آخر می زند .

در دعوا و مشاجرات باید طوری رفتار کنیم که اشخاص را وارد آستانه آشوب نکنیم زیرا گاهی وقت ها ما یک حرفی به کسی می زنیم و فکر می کنیم که یک حرف خیلی جزیی و پیش پا افتاده است ولی ممکن است همین حرف باعث نابودی و ویرانی طرف بشود ،پس باید مراقب سخن گفتنمان باشیم.

نقطه تحمل انسان ها در بعضی موارد با هم متفاوت است مثلا یک نفر می تواند ده ثانیه نفس خود را حبس کند ودیگری می تواند پنجاه ثانیه این کار را بکند یا یک انسان می تواند پنجاه متر بدود و دیگری می تواند پنج هزار متر بدود.

نقطه تحمل می تواند در دو جهت مثبت و منفی گسترش پیدا کند و بالا بردن نقطه تحمل در مسایل منفی مانند دروغ گفتن ،حسادت و مصرف الکل به راحتی امکان پذیر است و اکثرا هم با لذت همراه است و به آموزش و تجربه و تفکر احتیاجی ندارد.

ولی برای بالا بردن نقطه تحمل در مسایل مثبت مانند یادگیری زبان خارجه و هنر و ادبیات ،ورزش کردن و سیگار نکشیدن ما شدیدا با آموزش و تجربه و تفکر احتیاج داریم و ما در صورتی می توانیم ضد ارزش ها را کاهش دهیم که دانایی مان بالا رفته باشد ،چون ممکن است از روی جهل و نا آگاهی مان یک مسأله را هزار بار تجربه کنیم و هیچوقت هم از آن نتیجه مطلوبی نگیریم و تکرار این موضوع باعث شده تا پله ای بسازیم برای فرو رفتن به اعماق تاریکی ها و در این مرحله همه را مقصر می دانیم به جز خودمان.

پس باید به آرامی تغییر جهت بدهیم و با تفکر و تجربه و آموزش در جهت مثبت حرکت کنیم و نقطه تحملمان را در برابر ضد ارزش ها کاهش بدهیم و در برابر مسایل مثبت بالا ببریم.

مثلا فردی که تا کنون اقدام به دویدن نکرده پس از طی مسافتی حدود 50 متر به نفس نفس می افتد و ضربان قلبش زیاد می شود و دیگر نمی تواند بدود ولی همین فرد می تواند از پنجاه متر به پانصد متر برسد به شرط این که هر روز به طور مرتب دویدن را تمرین کند و در طول زمان مسافت طی شده را زیادتر کند .

پس در همه مسایل برای بالا بردن نقطه تحمل دو موضوع حایز اهمیت است ،تکرار منظم موضوع مورد نظر و در نظر گرفتن و رعایت طول زمان یا گذشت زمان.

اغلب انسان ها از مشکلات فرار می کنند و آنها را لعنت خداوند می دانند ولی همین مشکلات روزمره که ما لعنت خداوند می دانیم ،اگر روزی آن مشکلات را حل کنیم و از آنها عبور کنیم و برگردیم و دوباره پشت سرمان را نگاه کنیم می بینیم که لعنت ها برای ما ،رحمت خداوند بوده ،چون تجربه به دست آوردیم و آموزش دیدیم و چون قبلا ضرورت آنها را  درک نکرده بودیم آنها را لعنت خداوند می دانستیم.

البته ناگفته نماند که اگر در برابر مشکلات تمرین و تفکر و استقامت نکنیم ،نابود می شویم.پس باید تلاش کنیم زیرا چیزی را به انسان مفت نمی دهند و انسان چیزی را به دست می آورد که نتیجه سعی و تلاش خودش است و هر مصیبتی به انسان وارد می شود ،خودش با دست خودش این مصیبت ها را فراهم کرده چون انسان از عقل و اختیار و شعور برخوردار است و این ویژگی ها او را از سایر حیوانات متمایز نموده است.

پس انسان می تواند صفاتی مانند جوانمردی و شرافت و معرفت و محبت و انسانیت را بوجود بیاورد و این صفات مانند دژی مستحکم از انسان در مقابل زشتی ها و پلیدی ها محافظت می کنند.

نویسنده:همسفر آزاده

تصویرگر:همسفر فهیمه

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،

برچسب‌ها: کنگره 60، وادی نهم،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
چهارشنبه 20 مرداد 1395 03:14
ای کاش به درجه ای از انسانیت برسیم ک فقط شعار ندهیم و مرد عمل باشیم
دوشنبه 28 تیر 1395 01:25
انشاا... همه از بند اعتیاد با کمک کنگره ۶۰ رهایی پیدا کنند
همسفرباران سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 08:18
بسیارعالی بودخداقوت خدمت استادخانم فرزانه
خداقوت خدمت نویسنده و تصویرگر
تشکراز مدیران وبلاگ
همسفر سارا دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 21:51
تبریک و خداقوت خدمت خانم فرزانه عزیز ، استادی پربار و پرانرژی بود
سپاس و خداقوت خدمت خانم سمیرا عزیز و مرضیه عزیز
سپاس و خداقوت خدمت خانم آزاده عزیز و فهیمه عزیز
جوان وجاوید باشید..
اعظم همسفرمهدی دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 20:18
خداقوت به سمیراجان ودبیرگرامیشون وتبریک ویژه به فرزانه جانم بابت استادی بسیارخوبش استفاده کردم
وتشکراز کمک راهنمای محترم آزاده وفهیمه جان
همسفر الهه دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 12:11
خداقوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic